Slovakya, milletvekili seçimi için sandık başında: Anketler ne diyor?

Slovakya’da seçmenler, bugün yerel saatle 07.00’den itibaren meclisin yeni üyelerini belirlemek üzere oy kullanmaya başladı. 18 yaş üstü yaklaşık 4,4 milyon seçmen, 150 milletvekilini belirlemek üzere saat 22.00’ye kadar oy kullanabilecek.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, irili ufaklı 25 parti ve ittifakın yarıştığı parlamento seçiminde yüzde 7 barajını aşan partiler meclise girecek. Çekya’dan 1993’te ayrılarak egemenliğini ilan eden ülkede, dokuzuncu kez milletvekili seçimi yapılıyor. Seçimde 18-21 yaş aralığında 185 bin yeni seçmen de oy kullanacak.

ANKETLER NE DİYOR?

Seçim öncesi yapılan anketlerde, eski başbakan Robert Fico’nun Sosyal Demokrat Partisinin rakiplerinden az bir farkla yarışı önde tamamlayacağı tahmin ediliyordu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre de anketler, komşu Ukrayna’ya askeri yardımı kesme taahhüdünde bulunan ‘Rusya yanlısı’ eski başbakan Fico’nun partisi ile ‘Batı yanlısı’ liberal parti Progresivne Slovensko arasında başa baş bir mücadeleye işaret ediyordu.

Seçimi Robert Fico’nun partisinin kazanması durumunda, Slovakya’nın Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’ya askeri desteğine karşı çıkma konusunda Macaristan’a katılması bekleniyor. Progresivne Slovensko’nun seçimi kazanması halinde ise dış politikada bir politika değişikliği beklenmiyor, ayrıca PS hükümetinin yeşil politikalar ile LGBTİ+ hakları konusundaki politikaları da destekleyebileceği ifade ediliyor.

Anketlere göre, eski başbakan Peter Pellegrini’nin merkez sol Hlas (Ses) partisinin seçimi üçüncü sırada tamamlaması bekleniyor. Hlas’ın koalisyon hükümetinin kurulmasında karar verici bir rol oynayabileceği de belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir