Petrolde sert düşüş sonrası toparlanma

ABD ham petrolü Çarşamba günü yüzde 5,6 düştükten sonra varil başına 85 dolara doğru ilerledi. Düşüş, resmi ABD verilerinin benzine yönelik mevsimsel talebin son 25 yılın en zayıf mevsimsel talebini göstermesinin ve Cushing, Oklahoma depolama merkezinde ham petrol stoklarında küçük bir artış görülmesinin ardından geldi.

Ham petroldeki düşüş, Suudi Arabistan ve Rusya’nın gönüllü üretim kesintilerinin yıl sonuna kadar devam edeceği yönündeki duyurularına rağmen gerçekleşti. Ayrıca OPEC+ komitesi toplu kısıtlamalarda değişiklik yapılmamasını tavsiye etti.

Üçüncü çeyrekte güçlü bir toparlanma yaşadıktan sonra (ABD göstergesinin Eylül sonuna doğru varil başına 95 doları aşmasıyla) ham petroldeki yükseliş durakladı. Kazançlar, petrolün 100 dolara geri döneceği yönündeki spekülasyonları alevlendirirken, Citigroup fiyatların tersine döneceğini öne sürdü.

Petrolün sert gerilemesi, yüksek faiz oranlarına ilişkin artan endişeler ve son haftalarda hisse senedi ve tahvil piyasalarını sarsan küresel ekonomi üzerine geldi. Fed’dekiler de dahil olmak üzere merkez bankacıları borçlanma maliyetlerini yeterince artırıp artırmadıklarını tartışırken, bu durum enflasyonist baskıların azalmasına yardımcı olacak. Cuma günü ABD’deki aylık istihdam verileri ekonominin sağlığına ilişkin ipuçları açısından incelenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir