Özgür Özel’den İmamoğlu yorumu: Genel Merkez’in bütün yaz yaptığını temize çekmez

CHP Kurultayı öncesinde Genel Merkez’den gelen Divan Başkanlığını teklif eden Ekrem İmamoğlu ile görüşen Özgür Özel, “Divan başkanlığı için Ekrem Bey’in istenmesi değişimin ulaştığı noktayı gösterir. Memnunuz. Ancak, Genel Merkezin demokratik tavrı gibi gösterilmek isteniyor olabilir. Bütün yaz Genel Merkez’in kimseye sormadan 81 ile divan başkanı yollamasını temize çekmez” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na CHP Olağan Kurultayı’nda Divan Başkanlığını teklif etmesinin ardından, İmamoğlu ile bir araya gelen CHP Grup Başkanı ve Genel Başkanı Adayı Özgür Özel, görüşmenin ardından T24’ten Eray Görgülü’nün sorularını yanıtladı.

‘BİRKAÇ GÜN ÖNCE EKREM BEY’LE GÖRÜŞMÜŞTÜK’

Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu’nun Ahlatlıbel’deki buluşmasından önce İmamoğlu ile birkaç gün önce durum değerlendirmesi yaptıklarını kaydeden Özel, “Birkaç gün öncesinden zaten böyle bir ihtimal ortaya çıkmıştı. Biz bir ön değerlendirme yapmıştık. Şimdi de bütün süreci değerlendirdik. Sohbet ettik, kahve içtik biraz hasret giderdik. Biz de olumlu bakıyoruz. Zaten bana divan başkanı kimi isterseniz diye sorsanız Ekrem Bey’i isterim” dedi.

‘100 İMZA TOPLAYAMAZ DEDİKLERİ NOKTADAN GELDİK’

Bu durumun İmamoğlu’na duyulan güveni gösterdiğini de kaydeden Özel, şöyle devam etti:

“Hem de Ekrem Bey açık şekilde değişimden yana olduğu için, bundan birkaç ay öncesine kadar değişimciler 100 imza toplayamaz dedikleri noktada Genel Merkez’in Divan Başkanlığı için Ekrem Bey’i istemesi değişimin ulaştığı noktayı da gösterir.

‘GENEL MERKEZ’İN DEMOKRATİK TAVRI GİBİ GÖSTERİLMEK İSTENEBİLİR’

Şunu da söylemek gerekir bu durum dışarıdan Genel Merkez’in demokratik bir tavrı gibi gösterilmek isteniyor olabilir. Ama 81 ilde, bize hiç sormadan divan başkanı görevlendirildi. Hatta bazı yerlerde değişimden yana Divan Başkanlarına karşı başka isimleri gönderip bu arkadaşı öne çek dediğini yaşadık. Çünkü o dönemde güçlü hissediyorlardı kendilerini. Bugün gelinen noktada değişimden yana açık tavır koyan birisini Divan Başkanlığına önermeleri artık kurultay açısından güç dengelerinin genel merkezin gözünde de yaz döneminde olduğu gibi olmadığını gösteriyor.

‘BİZE HİÇ SORMADAN GENEL BAŞKAN YARDIMCILARINI DİVAN BAŞKANI YAPTILAR’

Genel Merkez, 81 ilde divan başkanlığı için bize hiç sormadan, genel başkan yardımcılarını, Genel Merkeze yakın isimleri görevlendirdiler. Bugün uzlaşıyor olmaları hem değişimin gücünü gösterir, hem de bütün yaz boyunca yapılan sürecin tamamını temize çekmez. 81 ile kimseye sormadan Divan Başkanı yollamalarını temize çekmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir