O ülkeden cevap bekleniyor… Ahmet Misbah Demircan Tunus’a büyükelçi oluyor

Dışişleri Bakanlığı, Tunus Büyükelçisi olarak Ahmet Misbah Demircan’ın atanması için çalışmalara başladı.

Gazze’de çatışmalar sürerken Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuya odaklandığı, Tunus’a büyükelçi atama süreciyle ilgili işlemler hakkında yapılacak açıklamanın ertelendiği de Odatv’nin öğrendiği bilgiler arasında.

TUNUS’TAN CEVAP BEKLENİYOR

Öte yandan konu ile ilgili süreçlerin tamamlanması için, Tunus hükümetinden gelecek onay cevabının beklendiği öğrenildi.

Konu hakkında Odatv’nin ulaştığı Ahmet Misbah Demircan ise konunun henüz netleşmediğini belirterek bunu açıklama yetkisinin Dışişleri Bakanlığı’nda olduğunu ifade etti.

Ahmet Misbah Demircan’ın babası ise, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni birincilikle kazanan ve 12 yıl Süleymaniye Camii’nde vaizlik yapan Ali Rıza Demircan. “İslâm’a Göre Cinsel Hayat” adlı kitabın yazarı olan Demircan, daha önce birçok yazarın ele almadığı konularda yaptığı programlarla biliniyor.

AHMET MİSBAH DEMİRCAN KİMDİR

Ahmet Misbah Demircan 1967’de Kasımpaşa’da doğdu. Türk siyasetçi, eski Beyoğlu belediye başkanı ve mevcut Kültür ve Turizm bakanı yardımcısıdır.

Ahmet Misbah Demircan 1967 yılında Beyoğlu’nun Kasımpaşa’da semtinde ilahiyatçı ve yazar Ali Rıza Demircan’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesi Rize ilinin merkeze bağlı Sütlüce köyündendir. İlköğrenimini Piyalepaşa İlköğretim Okulunda tamamladı. 1987 yılında Kemal Çağlar Lisesinden mezun oldu. 1992 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan Ahmet Misbah Demircan Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi Siyasî Tarih ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. Tunus’ta Arapça, İngiltere’de İngilizce dil eğitimi aldı. Çalışma hayatına turizmci olarak başladı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) çeşitli görevler aldı.

Aktif siyasi hayata 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisinin kurulması ile başladı. 3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimlerinde İstanbul 2. Bölgeden 16. sıra milletvekili adayı oldu. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde AKP’den Beyoğlu belediye başkanlığına aday gösterildi ve seçimi kazandı. 2009 ve 2014 yapılan seçimleri de kazanarak 2004 ile 2019 yılları arasında 15 yıl Beyoğlu belediye başkanı olarak görev yaptı. Mayıs 2014’te İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği başkanlığına seçildi. 23 Ekim 2019’de Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına atandı.

Sekiz kardeşi olan Arapça ve İngilizce bilen 1996 yılında Rana Hanım’la evlenen Ahmet Misbah Demircan, Zeynep, Rana ve Neva adlarında üç kızı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir