Haluk Akakçe Vakfı destek bekliyor

Pazartesi akşamı Akaretler Sıraevler’de 33 numarada Bilgili Holding CEO’su Sinan Temo ev sahipliğinde toplandık. 

Yakın zamanda çok erken kaybettiğimiz değerli sanatçı Haluk Akakçe’yi anmak üzere. 

Hatırlayacaksınız, Artweeks Akaretler kapsamında Haluk Akakçe’nin eşi Nevzat Bayazıt Akakçe’nin isteğiyle Haluk Akakçe’nin evi ve atölyesi ziyarete açılmıştı. 

2 haftada 15 bin kişi gezmiş Haluk’un evini, atölyesini. 

Kostümlerinden boyalarına, Bilgili koleksiyonunda yer alan eserlerine kadar Haluk’un iz bıraktığı birçok şeyi görme şansı olmuş. Şimdi ise Nevzat Hanım Haluk’un arkadaşlarını ve koleksiyonerlerini bir araya getirerek Haluk’un son arzusunu yerine getirmek için çalışıyor. Haluk, Mayıs 2022’de bir kültür sanat vakfı kurmak için çalışmalara başlamış, sonra sağlığı bozulunca çalışmalar da yarım kalmak zorunda kalmış. 

Şimdi ise Nevzat Hanım sponsor arayışına girişmiş ve Haluk Akakçe Sanat Kültür Eğitim Vakfı’nın yaşayabileceği bir mekan arayışında. Haluk aslında kendi ismini yaşatmak için değil, gençlere alan yaratmak için vakfı kurmak istemiş. Çok iyi hatırlıyorum, Haluk’un 2010’da ÇYDD yararına yapılan müzayedede kız çocukları için yapılacak yurda destek olmak için Türkan Şoray’ın resmini almasını. 

“Bir çantaya 85 bin Euro veren kadınlar bir çanta parasını 200 kız çocuğunu barındıracak bir yurda veremiyor. İşte Türkiye burası. Türk kadınları Türk erkeklerinden daha zeki. Eğitimi daha çok hak ediyorlar” demişti Haluk, o zaman koleksiyonerlerini ve hatta bazı arkadaşlarını da kızdıracağını bile bile. 

“Banka hesabımda bu kadar para olmasa da kredi alır, yine bu yurda destek olmak için elimden geleni yapardım” diye anlatmıştı. Ardından da eklemişti, “Bu ülke bana iyi, cömert davrandı. Ben de (ÇYDD yararına yapılan müzayedeyi kastederek) geri verirken hiç düşünmedim bile. Zaten yapmam gerekirdi.” Aslında tüm çılgın görünümünün altında çok zeki, aklı başında, iyi kalpli ve özel bir ruh vardı. 

Ve işte bu yüzden canı gönülden diliyorum, Nevzat hanımın karşısına doğru insanlar çıksın ve Haluk’un yapmak istediği vakıf projesi gerçekten istediği gibi hayata geçirilebilsin ve tam da hayal ettiği gibi yeni yeteneklere destek olunabilsin. 

‘Yargı’ ekibine bravo!

Kanal D’nin sevilen dizisi, Ay Yapım projesi ‘Yargı’, Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En iyi Telenovela Ödülü’nü aldı.

Bu, sadece Ay Yapım için değil, aynı zamanda Türk dizileri için de büyük başarı. Başta Ay Yapım’ın kurucusu Kerem Çatay ve senaryo yazarları Sema Ergenekon, Devrim Yıldız Özdemir, Banu Tekcan, Bahar Kaya, Elif Asılkefeli Yeter, Elif Solak ve Cemil Atik olmak üzere tüm ekibi kutluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir