Çin’den Çıkan Sermaye Bitcoin’e Akabilir!

Çin’deki ekonomik sorunlar ve değer kaybeden yuan, önümüzdeki birkaç ay içinde paranın Bitcoin’e akmasına neden olabilir. Matrixport Araştırma ve Strateji Başkanı Markus Thielen, yerel ekonominin zayıfladığı bir dönemde Çinli yatırımcıların BTC’ye yönelme ihtimaline parmak bastı.

Bloomberg’in paylaştığı habere göre Ağustos ayında 49 milyar $ büyüklüğünde sermaye Çin’i terketti. Uzmanlar, bu rakamın 2015 Aralık döneminden bu yana en büyük değişim olduğunu belirtti. Doğrudan yatırımlar ülkeyi terkederken dolar, yuan karşısında son 17 yılın en değerli günlerini yaşıyor.

Thielen, Çin ekonomisinin zayıf büyüme ivmesi ve yerel şirketlerin zayıf kârlılığı nedeniyle ülkeden çıkışın  artabileceğini düşünüyor. Ekonomiste göre ülkede yasaklanalı üzerinden uzun zaman geçse de sermaye sahiplerinin aklında hala Bitcoin var:

“Çin hükümetinin yerel yatırımcılara uyguladığı sert sermaye koşulları, çıkış yapan paranın bir miktarının Bitcoin’e kaçmasına neden olabilir.”

BitMEX kurucusu Arthur Hayes, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda benzer bir yorum yaptı. Kripto para fenomeni, paranın altın veya Bitcoin’e gitme ihtimalinin olduğunu belirtti.

Hayes, altın ve Bitcoin için ihtimaller üzerinde dursa da Çin’den çıkan sermayenin Amerikan tahvillerine gitmediğine emin.

Geçmişte Bitcoin Fiyatına Ne Oldu?

Asya devi ve Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de sermaye çıkışı ilk kez meydana gelmiyor. Ülkede 2016-2017 döneminde sermaye dışarı giderken 2017-2022 yıllarında ise görünüm pozitif oldu.

Söz konusu dönemde BTC yaklaşık 31 kat değer kazandı. 2016 yılına 431$’dan başlayan Bitcoin, 2017’ye ise 13.380 dolar seviyesinde veda etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir