3 Gündür Devam Ediyordu: Çanakkale’deki Yangın Kontrol Altına Alındı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale’deki orman yangınının 3’üncü gününde kontrol altına alındığını duyurdu. Yangında 4 bin 80 hektar alan kül oldu.

Çanakkale’de 22 Ağustos saat 11.30 sıralarında başlayan ve yaklaşık 11 köyü etkileyen orman yangını kontrol altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangının kontrol altına alındığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, paylaşımına şu notu düştü: 

‘Çanakkale’deki orman yangını KONTROL ALTINA ALINDI.

Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Orman teşkilatımız başta olmak üzere alevlere göğüs geren tüm kurumlarımızın çalışanlarına teşekkürler.

Yeşil vatan size minnettar.’

‘Yangında 4 bin 80 hektar alan kül oldu’

Yumaklı yangının bilançosunu şu ifadelerle açıkladı: 

’48 saat dolmadan yangını kontrol altına aldık. Can kaybının olmaması tek tesellimiz. Yangından etkilenen alanla ilgili bir çalışma yapıldı. 2 bin 650 hektarlık ormanlık alan olmak üzere 4 bin 80 hektarın etkilenmesi söz konusu. 

10 uçak ve 38 helikopter ile müdahale edildi. Uçaklarımız 208 sorti yaptı. İHA’lar bizim gözümüz ve kulağımız onlar bizim yangınla mücadelemizin en önemli unsurumuz. 24 saat boyunca havadalardı. 290 kara aracı kullanıldı. 3 bin 174 personel de yine sahada mücadele etti. Kapatılan kara yolları ve boğaz trafiğe açılıyor. 

Eskişehir’de çıkan yangında yine yoğun bir mücadeleyle kontrol altına alındı. Ülkemizde herhangi bir yangın söz konusu değil.’

Yangın sonrası ortaya çıkan görüntüler yürek burktu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir