‘100 milyar $ için çalışmaya devam’

EKONOMİ SERVİSİ  – Türkiye ekonomisine yıllık 60 milyar dolardan fazla yatırımı bulunan 130 ABD merkezli şirketi temsil eden AmCham Türkiye (Amerikan Şirketler Derneği) Başkanı Tankut Turnaoğlu, “Türkiye ve ABD arasındaki 200 yıllık ticari ilişkiler, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Yılın ilk 10 ilk aylık döneminde ikili ticaret hacmi 25 milyar dolar, son 12 ayda ise 30.4 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi. Turnaoğlu, iki ülke arasında karşılıklı olarak mutabık kalınan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine katkıda bulunmaya devam edeceklerini de söyledi. 

Türkiye – ABD ikili ticaret ve yatırımına katkı sağlayan şirketleri teşvik etmek üzere ilk kez 2019 yılında hayata geçirilen ve bu yıl beşinci kez düzenlenen AmCham “I AmChamPion” Ödülleri sahiplerini buldu. Etkinliğin katılımcıları arasında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ve ABD Büyükelçisi Jeffry Flake, ABD Başkonsolosu Julie Eadeh’in de aralarında bulunduğu kamu, STK ve iş dünyasından isimler yer aldı. AmCham Türkiye Başkanı Turnaoğlu, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: 

“Türkiye ve ABD arasında geçmişi uzun yıllara dayanan güçlü ilişki dünyadaki en önemli ve köklü stratejik ilişkiler arasında. İki ülke arasındaki 200 yıllık geçmişi bulunan ticari ilişkiler, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Yılın ilk 10 ilk aylık döneminde ikili ticaret hacminin 25 milyar dolar, son 12 ayda ise 30.4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. 

Ekonomik ve ticari ilişkilerde çok daha güçlü bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Türkiye ekonomisine yıllık 60 milyar dolardan fazla yatırımı bulunan 130 ABD merkezli şirketi temsil eden AmCham Türkiye olarak, ‘bölgesel merkez olma, dijital yatırımlar ve sürdürülebilirlik’ alanlarına odaklanmayı bundan sonra da sürdürürken, üyemiz konumundaki ABD şirketlerinin Türkiye’de ticari faaliyetlerini geliştirmeye ve iki ülke arasında karşılıklı olarak mutabık kalınan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” 

Yatırım için destek 

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, ise “Hem önemli bir paydaş olarak gördüğümüz AmCham’i hem de ülkemizde kıymetli yatırımları olan AmCham üyesi Amerikalı şirketleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarında ve yatırım projelerinde desteklemeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi ve yaklaşık 200 yıllık geçmişe sahip Türkiye – Amerika ekonomik ilişkilerinin daha da gelişmesi amacıyla her iki ülkenin kamu ve özel kurumlarıyla ortaklaşa çalışmayı sürdüreceğimizin altını çizmek isterim” diye konuştu. 

ABD Büyükelçisi Jeffry Flake ise, “Birlikte, Amerikan şirketleri için istikrarlı ve Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlere fayda sağlayan, sürekli ekonomik büyümeyi destekleyen bir iş ortamı oluşturmaya devam edebileceğimize olan inancımız tam” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir