TIME listesine seçilen Haluk Levent ödülü reddetti

Müzisyen ve Ahbap Derneği’nin kurucusu Haluk Levent, TIME Dergisi’nin her yıl geleneksel olarak yayınladığı en etkili 100 isim listesinde yer aldı. Levent, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ödülü reddettiğini ve Amerika’ya gitmeme kararı aldığını duyurdu.

ELİF ŞAFAK: TÜRKİYE HÜKÜMETİ SON DERECE BECERİKSİZKEN AHBAP HAYAT KURTARIYORDU

6 Şubat merkezli depremlerin ardından yapılan arama kurtarma çalışmalarında, binaların duvarına yazılan ‘Ses yok’ ifadelerine işaret eden Elif Şafak, Haluk Levent için TIME’a yazdığı açıklamada, “Bu sözler umutsuzluğun simgesiyse, Haluk Levent adı da umudun simgesidir” dedi.

Şafak, sözlerine şöyle devam etti: “Felaketin ardından, dakikalar ölüm ile yaşam arasındaki fark anlamına gelirken ve Türkiye hükümeti son derece beceriksizken, Ahbap sahada çalışıyor ve hayat kurtarıyordu.”

‘ÖDÜLÜ REDDEDİYORUM VE AMERİKA’YA GİTMEME KARARI ALDIM’

Levent paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Resmi açıklama geldi az önce. İngiltere Kralı Charles ABD Başkanı Joe Biden, Elon Musk, Beyonce, Messi, Bella Hadid, Janet Yellen ile birlikte en etkili 100 kişi içine seçilmişim. Türkiye’den 182 kişi önerilmiş. Editörler araştırma yapmış. Twitter’da dünya sıralamasındaki gücü. Görüntülenme ve etkileşim gücü. Üye sayısı. Ahbap’ın geçmişte ve son depremdeki çalışmalar. Ama içerik beni üzdü.

Referans olan kişi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin benim çalışmalarım üzerinden eleştirilmesi kabul edeceğim bir husus değil. Bu sebeple ödülü reddediyorum ve Amerika’ya gitmeme kararı aldım.

Deprem sürecinde tüm devlet kurumları, hükümet, tüm muhalefet, belediyeler ve 18 bin STK yani tüm ülke tek yürek olup herkes elinden geleni yapıyorken bu tartışmaların içine girmeme kararı aldım. Bilginize.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir