Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Gulov: “Tacikistan Cumhuriyeti ‘su işbirliği diplomasisi’ yürütüyor”

Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Eşrefcan Gulov, ülkesinin “su işbirliği diplomasisi” yürüttüğünü ve dünya çapında suyla ilgili sorunların çözümünde “belirleyici rol oynama hedefine” öncülük ettiğini belirtti.

Tacikistan’ın Ankara Büyükelçiliğince yapılan yazılı açıklamaya göre, OSTİM Teknik Üniversitesi’nde “Tacikistan Su Diplomasisi” başlıklı seminer veren Gulov, son yıllarda dünyada su tüketiminin arttığını ve herkese yetecek kadar su bulunamaması tehlikesinin olduğunu kaydetti.

Gulov, bununla mücadele etmek için ülkesinin aktif olarak iklim değişikliği ve su koruma konularında çeşitli düzeylerde diyaloglar başlattığını hatırlattı.

Konuyla ilgili istatistiklere yer veren Gulov, Orta Asya’daki tatlı suyun yüzde 60’ının Tacikistan topraklarından oluştuğunu ve Tacikistan’daki 14 bin buzuldan 1000’inin son on yılda tamamen eriğini bildirdi.

Tacikistan’ın 2050’ye kadar hidroelektrik santrallerinin kapasitesini iki katına çıkaracağını ve böylece yeşil ekonominin gelişimine yeterli katkıyı sağlayacağını vurgulayan Gulov, ülkesinin yeşil enerji payı açısından dünyada 6. sırada yer aldığını ifade etti.

Gulov, “Tacikistan Cumhuriyeti bilinçli olarak ‘su işbirliği diplomasisi’ yürütüyor ve dünya sahnesinde suyla ilgili sorunların çözümünde belirleyici rol oynama hedefine öncülük ediyor.” dedi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın su sektöründeki çeşitli küresel girişimleri ışığında bu diplomasinin başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere bölgesel ve uluslararası kuruluşlar çerçevesinde yeni girişimlerin uygulanmasını şart koştuğunu dile getirdi.

Gulov, Tacikistan’ın BM Genel Kurulunda konuyla ilgili çeşitli girişimlerde bulunduğunu hatırlatarak, Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman’ın Su ve İklim Koalisyonu’nun ilk toplantısında 2025’in “Uluslararası Buzulları Koruma Yılı” ilan edilmesi, “Uluslararası Buzullar Günü’nün belirlenmesi ve Uluslararası Buzulları Koruma Fonu’nun kurulması” girişimlerinin zamanlı ve son derece önemli olduğunu vurguladı.

“BM Su Konferansı son 50 yıl içindeki önemli dönüm noktası”

Tüm bu girişimlerin Türkiye de dahil olmak üzere uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılandığını ve desteklendiğini kaydeden Gulov, bu konudaki son büyük etkinliğin 22-24 Mart tarihlerinde Tacikistan ve Hollanda başkanlığında New York’ta düzenlenen 2023 BM Su Konferansı olduğunu aktardı.

Gulov, söz konusu etkinlikte Su Eylem Gündemi’nin hazırlandığına dikkati çekerek, “Bu, 1977’de Arjantin’de düzenlenen son BM Su Konferansı’ndan bu yana yaklaşık 50 yıl içindeki önemli dönüm noktasıydı.” değerlendirmesini yaptı.

Büyükelçi Gulov, işbirliği, ortaklık ve su diplomasisinin teşvik edilmesinin, iklim değişikliğinin ve diğer ilgili zorlukların etkilerini azaltmak için ilgili önlemlerin zamanında alınmasını teşvik edeceğini ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılmasına yardımcı olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir