Bulgaristan parlamentosunun ilk oturumu verimsiz geçti

Bulgaristan’da 2 Nisan’da yapılan erken genel seçimlerin ardından ilk genel oturum için toplanan 49’uncu Parlamento, başkan ve başkanlık divanını seçemedi.

Toplam 240 üyeli parlamentonun en yaşlı milletvekili Vejdi Raşidov’un açtığı oturumda yemin eden milletvekilleri arasında başkanlık konusunda çıkan tartışmalar, oturumun verimsiz geçmesine neden oldu.

Geleneksel olarak en büyük gruba sahip olan partinin başkan belirlediği Parlamentoda, en çok milletvekiline sahip Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin bu göreve teklif ettiği Rosen Jelayzkov oylamada destek bulamadı.

Rusya yanlısı, popülist Vızrajdane (Yeniden Doğuş) partisinin başkanlık koltuğuna teklif ettiği Petar Petrov da sadece kendi partisinden 37 milletvekilinin oylarını alabildi.

Başkanlık için ana rakip olan eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu GERB partisi ile sağ görüşlü Değişime Devam – Demokratik Bulgaristan koalisyonu temsilcileri başkan seçimine geçmeden önce ortak yasama önceliklerini koordine etmeye karar verdiler.

Parlamentonun çalışmalarının başlaması için başkan ve başkanlık divanının seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle geçici başkanlık yapan en yaşlı milletvekili Vejdi Raşidov, sonuca ulaşamayan ilk oturumun ardından 13 Nisan’da çalışmalara devam edileceğini ilan etti.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir