Bilge Yılmaz: Enflasyonun ciddi olarak kontrol altına alınmaya başlaması 2023’ün sonuna doğru hissedilecek

İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı ve Hazine Bakan adayı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, arz ve talebin fiyatları belirlediği, piyasada yeniden dengelerin oluşacağını ortamın yaz aylarının sonlarında görüleceğini söyleyerek “Enflasyonun ciddi olarak kontrol altına alınmaya başlaması 2023’ün sonuna doğru hissedilecektir” dedi. 

Bilge Yılmaz, Sözcü gazetesine değerlendirmelerde bulundu. “AKP iktidarda kalırsa Türkiye’nin ciddi olarak bir ödemeler dengesi krizi yaşayacağı ortada, bu durum kapıda” ifadelerini kullanan Yılmaz, “Eğer Millet İttifakı olarak biz göreve gelmezsek ciddi olarak Türkiye ilaç mı alacak, yiyecek mi alacak, gaz mı alacak, petrol mü alacak, ara madde mi, hammadde mi alacak problemleri ile karşı karşıya kalacak. Biz göreve geldikten sonra bu gibi problemler hızla çözülecek. Çünkü doğru beklentileri ve doğru politikaları kullanacağız” diye konuştu.

“100’er günlük planlarımız mevcut”

Göreve hazır olduklarını ifade eden Prof. Dr. Bilge Yılmaz, “Değişik senaryolara yönelik 100’er günlük planlarımız mevcut. 15 gün, 30 gün, 3 ay içinde hangi patikalar üzerinde, neler yapacağımızı biliyoruz, hepsine hazırız” ifadelerini kullandı.

Konut krizine yönelik de hızla harekete geçeceklerini söyleyen Yılmaz, “Uzun vadede Türkiye’de yabancıya ev satmak mümkün olabilir ama kısa vadede, özellikle bizim yaşadığımız bir barınma krizi içinde kendi vatandaşlarımıza öncelik vermek zorundayız. Bunları hemen değiştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Yılmaz şöyle devam etti:

“Bunları hemen değiştireceğiz. Şu an ev stoku olup da piyasaya sürmeyen, çok fazla ev satın almış insanlara da doğru teşvik politikalarıyla o evlerini kiraya vermeye ya da satmaya teşvik edeceğiz. Ama uzun vadede, TOKİ asli görevine dönecek. Türk devletinin elinde de şu an ciddi miktarda arazi var. Buralara zengin ve orta üst kesim için değil, daha mütevazi gelire sahip vatandaşlarımıza uygun evler inşa edeceğiz. Bu Türkiye’nin 12 ile 24 ayda yapabileceği bir şey.”

“Varlık Fonu lağvedilecek”

Türkiye Varlık Fonu’na ilişkin de açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bilge Yılmaz, “Varlık fonu yapı itibariyle yanlış bir yapı. Burada varlık fonuyla ulaşılmaya çalışılan hedef, devletin bazı varlıklarının, devletin bağımsız denetim kurumlarından uzaklaştırılması ve tamamen yolsuzluğa uygun bir platform oluşturulması. Varlık Fonu lağvedilecek. Oradaki varlıklar yeniden Hazine’ye ve diğer kurumların kontrolüne geri dönerek bağımsız denetime tabi olacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hakkı olan o kurumlar kimseye peşkeş çekilmeyecek” ifadelerini kullandı.

“Millet İttifakı’nın IMF’ye ihtiyacı yok”

Yılmaz, IMF’ye ilişkin “Millet İttifakı’nın IMF’ye ihtiyacı yok. IMF’de zaten Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak kaynak da yok” değerlendirmesini yaptı.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*