ABD’de bir polis şiddeti daha! Siyahi Irvo, hayatını kaybetti

ABD’de polis şiddeti bir kez daha can aldı.

Görüntüler ABD’nin Virginia eyaletinden. George Floyd ve Tyre Nichols’ın başına gelenleri bu kez 28 yaşındaki Irvo Otieno yaşadı.

4 yaşında Kenya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) göçmen olarak gelen Otieno, bir sebepten dolayı cezaevine girdi.

Bir süre sonra da akıl hastanesine sevk edilen Otieno, aralarında siyahi polislerin de olduğu şerif yardımcıları tarafından dakikalarca şiddet gördü.

Otieno, yanında 7 tane şerif yardımcısının olduğu 3 hasta bakıcısı tarafından elleri kelepçeli, ayakları da zincirli bir zorla bir odaya alındı.

Tam 11 dakika boyunca arasında siyahi polislerin de olduğu şerif yardımcıları tarafından yerde tutulan Otieno hayatını kaybetti. 7’si polis 10 kişi Otieno’nun ölümüne neden olmakla suçlanıyor.

“NEFES ALAMIYORUM”

Minneapolis kentinde polis memuru Chauvin, 25 Mayıs 2020’de 46 yaşındaki siyahi Floyd’u dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına aldığı sırada Floyd’un boynuna dizi ile dakikalarca baskı uygulamıştı. Olay yerindeki görgü tanıkları tarafından kaydedilen görüntülerde Floyd’un “Nefes alamıyorum” diye polislere durmaları için yalvardığı kaydedilmişti.

Hastaneye kaldırılan Floyd’un polis şiddeti nedeniyle ölmesi hem ülke gündeminde hem de dünyada protestolara neden olmuştu.

29 yaşındaki siyahi Tyre Nichols 5 siyahi polis tarafından öldüresiye dövülmüş, Nichols kaldırıldığı hastanede 3 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir