48 yıl önce işlenen cinayet DNA sayesinde çözüldü

Kanada’nın Quebec eyaletinde 1975’te işlenen cinayetin faili, 48 yıl sonra DNA sayesinde çözüldü. 2022’de geçmişe dönük suç kayıtlarını inceleyen polis, Franklin Maywood Romine isimli şüphelinin mezarını açarak aldıkları DNA örneğinin 16 yaşındaki Sharron Prior’ın öldürüldüğü olay yerinden alınan örnekler ile eşleştiğini tespit etti.

“100 KİŞİ SORUŞTURULDU ANCAK TUTUKLANAN OLMADI”

Olayla ilgili açıklama yapan Quebec Emniyeti yetkilileri, 29 Mart 1975’te evinden arkadaşlarıyla yemeğe gitmek üzere ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan Prior’ın cesedinin 3 gün sonra ormanlık alanda bulunduğunu hatırlattı. Yetkililer, cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürüldüğü tespit edilen Prior’ın faili meçhul cinayetiyle ilgili en az 100 kişinin soruşturulduğunu ancak tutuklanan olmadığını söyledi.

ROMINE’IN MEZARI AÇILDI, DNA ÖRNEĞİ ALINDI

ABD’nin West Virginia eyaleti polislerinin 2022’de geçmişe dönük suç kayıtlarını incelerken ‘sabıkası kabarık’ olan Franklin Maywood Romine’in adıyla karşılaştığını kaydeden yetkililer, Romine’in bu eyalet ile Kanada arasında gidip gelerek polisleri atlattığının anlaşıldığını belirtti.

Yetkililer, daha önce de tecavüz suçundan hapis cezasına çarptırılan Romine’in mezarının mayıs ayı başında açıldığını ve mezardan DNA örneği alındığını açıkladı. Olay yerinden alınan örneklerle Romine’in DNA’sının eşleştiğini kaydeden yetkililer, Romine’nin olayın görgü tanıklarının verdiği eşkale de uyduğunu duyurdu.

“1982 YILINDA 36 YAŞINDAYKEN NEDENİ BELİRLENEMEYEN ŞEKİLDE ÖLDÜ”

1946’da ABD’nin West Virginia eyaletinde doğan Franklin Maywood Romine’in, 1974’te West Virginia’da zorla girdiği bir evdeki kadına cinsel saldırıda bulunduğu için tutuklandığı ancak daha sonra kefaletle serbest kaldığı bilgisi paylaşıldı. Romine’in serbest kalmasının ardından Quebec’e gidip Prior’a da tecavüz ettiği öğrenildi.

Kanada sınır yetkilileri tarafından sınır dışı edilen Romine’in West Virginia’da 1974’te cinsel saldırıda bulunduğu olaya ilişkin 5 ila 10 yıl hapis yattığı kaydedildi. Yetkililer, Maywood Romine’in Kanada’da 1982’de 36 yaşındayken nedeni belirlenemeyen bir şekilde öldüğü ve memleketi West Virginia’da defnedildiği bilgisini verdi.

Sharron Prior’ın Kanada’da yaşayan 80’li yaşlarındaki annesi Yvonne Prior da hayatını kızının katilini bulmaya adamıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir